سوالات متداول

سوالات خود در حیطه های مختلف وکالت را در این بخش از ما بپرسید

حوزه املاک

می‌توانید با تنظیم یک قرارداد نقل‌وانتقال در دفترخانه، سند انتقال را تنظیم کنید.

برای خرید خانه الزاماً قولنامه باید تنظیم شود، یا انتقال سند در دفتر اسناد رسمی کافی است؟

بهترین روش در مورد اموال فرد فوت‌شده اعم از منقول و غیرمنقول (ماترک) دادخواست تقسیم ماترک و مهروموم آن است.

اگر مالک پس از فروش ملک خود مال مور معامله را تسلیم نکرد می‌تواند از دادگاه الزام وی را بخواهد دادگاهی که صالح است در این مسئله دادگاه محلی است که ملک در آنجا واقع است برای طرح دعوای الزام به تحویل ملک لازم است که سند مبایعه‌نامه را پیوست کنید و سندی را هم که نشان می‌دهد شما پول معامله را پرداخت کرده‌اید پیوست کنید که دادگاه طبق مفاد قرارداد در این مسئله حکم صادر می‌کند. حال فرض را به راین بگذاریم که دادگاه در این مسئله حکم به‌درستی ادعا صادر کرده و مقرر داشته ملک به تسلیم خریدار داده شود حال اگر بازهم فروشنده از تحویل ملک امتناع کرد؛ حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

حوزه خانواده

خانم می تواند پیش از عقد یا حتی پس از آن به موجب وکالتی ازسوی آقا (اصطلاح عامه، حق طلاق)، از این حق و اختیار برخوردار باشد که بدون رضایت آقا در هر زمان اقدام به طلاق نماید. اما اغلب خانم ها از این حق بهره مند نمی باشند. در این صورت مطابق با شروطی ضمن عقدی که پیش از جاری شدن نکاح توسط هریک از زوجین امضا می شود و اثبات نقض و عدم پایبندی به آن توسط خانم در دادگاه، حکم به صدور طلاق صادر خواهد شد. (برای مثال ترک بدون علت زندگی ، اعتیاد و…) جدای از دو مورد بیان شده، درصورت اثبات این موضوع توسط خانم در دادگاه، که ادامه ی زندگی برای خانم دارای مشقت و سختی فراوان است حکم به صدور طلاق صادر خواهد شد.(برای مثال مورد ضرب و شتم خانم ، و سو رفتار آقا، ابتلا به بیماری های صعب العلاج و…)

مطابق با آخرین قوانین موجود در این باره، خانم می بایست ابتدا با مراجعه به ادارات ثبت، خواستار صدور اجرایه شود. اما این نکته را باید در نظر گرفت که در صورتی از طریق ادارات ثبت می توان نتیجه گرفت که از آقا اموالی موجود باشد اگر مالی برای توقیف و فروش از محل آن وجود نداشته باشد می بایست به دادگاه مراجعه و اقدام به ثبت دادخواست و طرح دعوا نماید.

با توجه به نوسانات و تورم موجود، اگر مهریه وجه رایج باشد، بر اساس سال عقد و شاخص تورم که توسط بانک مرکزی تعیین می شود مهریه محاسبه خواهد شد. (با مراجعه به سایت مرکز ارتباط مردمی قوه قضاییه به راحتی به نرخ روز حساب می شود) این نکته را نیز باید توجه کرد که اگر آقا فوت نموده باشد و مهریه وجه رایج باشد، از سال عقد تا فوت آقا مهریه به نرخ روز حساب شده و از اموال به جای مانده قابل وصول خواهد بود.

نامزدی به دوران شناخت و رضایت خانم به ازدواج تا پیش از عقد گفته می شود. که در این خصوص باید بیان داشت که ، تا پیش از وقوع و ثبت نکاح، هیچ اثر مالی و غیر مالی برای طرفین به وجود نخواهد آمد.

اگر مرد از توانایی و تمکن مالی مناسبی برخوردار بوده باشد، مکلف به پرداخت تمام مبلغ مهریه می باشد و صحبتی از میزان و سقف در پرداخت مهریه نخواهد بود. اما اگر توانایی و تمکن مالی نداشته باشد، مطابق با قانون نحوه اجرای محکومیت مالی، تا سقف ۱۱۰ سکه تمام آزادی مسئولیت خواهد داشت.

دریافت مشاوره

قبل از شروع پرونده ، مشاوره دریافت کنید.

ارائه خدمات مشاوره تخصصی در حوزه های مختلف وکالت اعم از ملکی، کیفری، حقوقی، مهاجرت

مشاوره تخصصی